môžu byť komunálne voľby 2014 zákonné?

Autor: Tadeus Patlevič | 9.10.2014 o 6:20 | (upravené 9.10.2014 o 7:56) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1059x

Môžu ešte vôbec byť komunálne voľby 2014 zákonné a platné? Predvolebné kampane bežia v plnom prúde, z bilboardov na nás hľadia desiatky kandidátov, na internete na nás vyskakujú okná s kandidátmi, na podujatiach (napr. hody či vinobranie) nájdete viaceré stánky s kandidátmi a ich pomocníkmi v tričkách s menami, ktorí Vám ponúkajú tlačové materiály o kandidátoch a k tomu prípadne aj nejaké darčeky. Čo na to ale hovorí zákon? 

Porušením zákona je nedodržanie dodržania určeného času vedenia kampane.

Zákon Slovenskej národnej rady č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí, § 30 Volebná kampaň - ods (2) Kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb. Vedenie kampane mimo určeného času je zakázané.

 Ako k tomu prídu kandidáti, ktorí zákon dodržujú a kampaň sa chystajú robiť až v stanovenom čase? Ide o znevýhodnenie voči tým, ktorý zákon nedodržiavajú? Sú teda takéto voľby, kde časť kandidátov získava nezákonne výhodu zákonné a legitímne? môžu byť ich výsledky legitímne a teda platné?  Argument, že zákon je zlý je síce fajn, ale to neznamená, že ho možno beztrestne porušovať. Podobne neuspeje tvrdenie, že ho porušujú všetci, lebo všetci ho neporušujú. A aj keby všetci, stále je to porušenie. NIektorí tvrdia, že nejde o predvolebnú kampaň, ale len o zviditeľnenie sa, ale ako inak ako predvolebná kampaň sa to dá nazvať. Kandidáti sa odvolávajú aj na to, že v zákone nie je uvedený žiaden trest.  Ale ten tam je!  Porušením zákona kandidátmi sa voľby stávajú nelegitímnymi a spochybniteľnými.  Ak prijmeme tézu, že je vo voľbách porušený zákon (čo podľa mňa je), bolo by potrebné protizákonnosť odstrániť. To už ale nie je možné. Voľby by teda mali byť zrušené! A tu prichádzame k sankcii.  Zákon Slovenskej národnej rady č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí,  § 60 Sankcie - Marenie prípravy a priebehu volieb do orgánov samosprávy obcí sa stíha podľa osobitných predpisov. ( § 177 zákona č. 140/1961 Zb. (Trestný zákon) v znení neskorších predpisov.)

Zákon teda hovorí o marení volieb a odvoláva sa na trestný zákon, podľa ktorého môže byť trestom v najprísnejšom prípade 6 mesiacov až 3 roky odňatia slobody. 

 

ps: Ako môžno dôverovať ľudom, ktorí už v predvolebnej kampani v snahe za každú cenu zvíťaziť vedome porušujú (či podľa ich výkladu vedome obchádzajú) zákon.

ps2: prečo sa orgány mlčky pozerajú na porušovanie zákona a nekonajú?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?