Referendum o ochrane rodiny prinesie nenávisť a bude polarizovať

Autor: Tadeus Patlevič | 16.1.2015 o 6:46 | Karma článku: 8,43 | Prečítané:  1564x

Zamýšlal som sa nad dopadmi referenda, ktoré nás čaká. Nie o to, čo spôsobí jeho výsledok, ale o to, čo spôsobí jeho konanie sa. V tomto referende totiž nepôjde o to, kto bude hlasovať ZA a kto PROTI, ale o to kto hlasovať bude a kto ostane doma a hlasovať nebude. A v tom vidím veľký problém a očakávam medzi ľudmi nenávisť a polarizáciu. Najmä na vidieku...

Hlasovanie v referende by malo byť tajné. Momentálne je ale stav taký, že kto hlasovať pôjde (bez ohľadu, či hlasuje ZA, alebo PROTI) hlasuje vždy ZA a kto ostane doma hlasuje vždy PROTI. Svojou účasťou totiž zvyšuje kvórum a tým napomáha k tomu aby sa dosiahla magická hranica 50% a referendum bolo platné. Je nepochybné, že vďaka medializácii, reklamnej kampani, osvete v rámci kresťanských spoločenstiev a komunít a silnej podpore myšlienky ochrany rodiny medzi občanmi bude výsledkom hlasovania ZA. Otázne je jedine to, či bude 50% účasť a teda či bude referendum platné.

Z toho vyplýva, že jediná možnosť, ako hlasovať PROTI je neprísť k urnám. 

A tu je problém. V malých obciach, kde každý každého pozná sa hneď roznesie, kto bol a kto nebol voliť. A ten kto nebol, bude automaticky označený ako ten, čo je PROTI. Následne ním môže byť opovrhované a susedia mu to, že nebol hlasovať a teda je vlastne proti môžu dať riadne "vyžrať". V najhorších prípadoch môže dôjsť až k nenávisti a znepriateleniu a to aj na dlhé roky, či do konca života. Preto si niektorí radšej rozmyslia, či pôjdu, alebo nepôjdu. A aj keby chceli hlasovať PROTI, vlastne svojou účasťou budú hlasovať ZA. Nebudú teda môcť slobodne a tajne prejaviť svoj názor.

Preto si myslím, že hlasovanie nie je svojim spôsobom tajné a prinesie medzi ľudí veľa zloby. Kiež by som sa mýlil. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?